На Прикарпатті на площі 46,25 га виявлення карантинного шкідника – західного кукурудзяного жука

Дата: 11.10.2022 14:45

При здійсненні фітосанітарного моніторингу сільськогосподарських угідь з метою встановлення фітосанітарного стану території області, у вересні 2022 року фітосанітарними інспекторами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області виявлено карантинного шкідника – західного кукурудзяного жука (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte).

Шкідника виявлено на загальній площі 46,25 га в трьох населених пунктах:

•   10,24 га в селі Вербилівці, Рогатинської міської ради, Івано-Франківського району на землях орендованих ТОВ «Захід-Агро МХП»,

•   5,7 га в селі Підгайчики, Підгайчиківської сільської громади, Коломийського району на землях орендованих філією ПРАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив»,

• 30,31 га в селі Старий Гвіздець, Гвіздецької селищної громади, Коломийського району на землях орендованих філією ПРАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив».

На земельних ділянках, де виявлено шкідника, запроваджено карантинний режим розпорядженнями Івано-Франківської райдержадміністрації від 16.09.2022 р. № 121 та Коломийської райдержадміністрації від 13.09.2022 р. № 82. Додатками до розпоряджень визначено заходи з локалізації та ліквідації вогнищ західного кукурудзяного жука на виявлених територіях.

Довідково

У західного кукурудзяного жука шкодять як жуки, так і личинки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани.

Особливо небезпечні личинки, які живляться коренями кукурудзи. Личинки перших віків спочатку об’їдають кореневі волоски, потім тонкі корінці, а згодом – великі та стрижневі, водночас заносячи збудників кореневих гнилей. У результаті пошкоджені рослини жовтіють, відстають у рості, в’януть, а молоді нерідко зовсім гинуть. Ослаблені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». При цьому стає повністю або частково неможливим механізоване збирання врожаю.

Ефективним агротехнічним заходом проти західного кукурудзяного жука є сівозміна, що включає зернові, крім кукурудзи, багаторічні трави, конюшину, люцерну тощо. Поля кукурудзи, на яких виявлено первинні вогнища західного кукурудзяного жука, переорюють після збирання врожаю і наступного року засівають іншими культурами. На цих полях забороняють висівання кукурудзи протягом трьох років.

У світі проти личинок або дорослих комах досить широко застосовують хімічні заходи. Грунтові інсектициди застосовують для контролю личинок західного кукурудзяного жука. Інсектициди можуть бути застосовані до висіву, під час висівання або після нього (у період вегетації).